خانه / کامپیوتر / هارد دیسک (مقاله کامل)

هارد دیسک (مقاله کامل)

 مقاله کامل در مورد هارد دیسک hard disk

فرمت : ورد با قابلیت ویرایش در متن

با رعایت کامل دستورات نگارشی و استاندارد نگارش پایان نامه دانشگاهی

تعداد صفحات: ۳۰صفحه با فونت bnazanin

در زیر کل متن موجود در فایل ورد برای اطمینان از صحت خرید شما آورده شده است،برای دریافت فای اصلی به همراه تصاویر مرتبط با هر بخش از متن می توانید اقدام به خرید فایل و دریافت بلافاصله لینک دانلود نمائید:

هارد دیسک (HDD ) چیست ؟

 

هارد دیسک (HDD ) ، که پیش از این به عنوان دیسک گردان ثابت شناخته می شد) یک حافظه دائمی است که بطور دیجیتالی رمزنگاری شده و اطلاعات را روی سطح مغناطیسی دیسک های خود ذخیره می کند.

 

 تاریخچه:

 

برای سالها، هارد دیسک ها تجهیزات بزرگ و سنگین بودند و به دلیل بزرگی، سنگینی، حساسیت بالا و مصرف زیاد انرژی، بیشتر برای محیط های حفاظت شده یک مرکز اطلاعات یا دفاتر بزرگ مناسب بودند تا محیط های خشن و ناملایم صنعتی،خانه ها یا دفاتر کوچک.

یک هارد دیسک قدیمی IBM در سال ۱۹۷۹

هارد دیسک(HDD)،( که پیش از این به عنوان دیسک گردان ثابت شناخته می شد) یک حافظه دائمی است که بطور دیجیتالی رمزنگاری شده و اطلاعات را روی سطح مغناطیسی دیسک های خود ذخیره می کند.

هارد دیسک ها در ابتدا برای استفاده در کنار کامپیوتر تولید شدند و بعد ها از آن ها در داخل کامپیوتر استفاده شد. با گذشت زمان کاربرد های هارددیسک از حیطه کامپیوتر فراتر رفت .بطوریکه در تجهیزات ضبط تصویر ،پخش صدا ، همچنین در سیستم ها و دوربین های دیجیتال مورد استفاده قرار گرفت . در سال ۲۰۰۵ اولین تلفن های همراه ِ دارای هارد دیسک توسط شرکت های نوکیا و سامسونگ ارائه شد.

 

با گذشت زمان، ظرفیت هارد دیسک ها رشد نمایی داشته است. در کامپوتر های شخصی ابتدایی یک درایو با ظرفیت ۲۰ مگابایت بزرگ به نظر می رسید. در نیمه دوم دهه ۹۰ ،هارد درایو هایی با ظرفیت یک گیگابایت و حتی بزرگتر به بازار آمد. از سال ۲۰۰۶ کوچکترین هارد دیسکی که برای کامپیوتر های خانگی تولید می شود ظرفیتی برابر ۴۰ گیگابایت دارد. اکنون بیشترین ظرفیت در درایو های داخلی یک ترابایت(۱۰۰۰گیگابایت) و در درایو های خارجی با استفاده ازچند درایو داخلی از یک ترابایت نیز فراتر میرود.

 

این درایو های داخلی ظرفیت ذخیره سازی خود را با استفاده از شیوه ضبط ستونی افزایش داده اند.

 

تا قبل از دهه ۸۰ میلادی اغلب هارد دیسک ها صفحات ۸ اینچی (۲۰ سانتی) یا ۱۴ اینچی(۳۵) سانتی داشتند و برای نگه داری آنها نیاز به فضای زیادی بود.(مخصوصا درایو های بزرگ قابل حمل و نقل (قابل نصب و برداشت) که به خاطر بزرگی به ماشین های لباسشویی معروف بودند). این گونه هارد درایو ها به علت داشتن موتور های بزرگ، به منبع تغذیه سه فاز و آمپراژ بالا نیاز داشتند. به همین دلیل تا سال ۱۹۸۰ برای میکروکامپیوتر ها از هارد دیسک استفاده نمی شد. تا اینکه در این سال شرکت seagate tecnology اولین هارد درایو ۵/۲۵ خود را با ظرفیت ۵ مگابایت تحت عنوان ST-۵۰۶ به بازار ارائه کرد. در واقع تا آن زمان کامپیوتر های شخصی اولیه IBM یعنی IBM۵۱۵۰ مجهز به هارد دیسک نبودند.

 


 در اوایل دهه ۸۰ اغلب هارد دیسک های مربوط به میکرو کامپیوتر ها با نام تولید کننده خود به فروش نمی رسیدند بلکه به وسیله OEM ها به عنوان بخشی از یک مجموعه بزرگتر                                              (مانند Corvus Disk System یا Apple proFile) فروخته می شدند. کامپیوتر های نوع IBM PC/XT دارای هارد دیسک داخلی بودند و این باعث ایجاد تمایل عمومی به خرید درایو های خام (از طریق پست) و نصب مستقیم آنها در داخل سیستم شد. سازندگان هارد دیسک شروع به بازاریابی کردندو بالاخره طولی نکشید که در اواسط دهه ۹۰ هارد دیسکها در قفسه مغازه های خرده فروش نیز قرار گرفتند.

 هارد درایو های داخلی کم کم به یک گزینه رایج در کامپیوتر های PC تبدیل شدند و هارد درایو های خارجی محبوبیت خود را برای مدتها مخصوصا در بین انواع Apple Macintosh و انواع مشابه آن حفظ کردند. همه کامپیوتر های ساخت Mac بین سال های ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۸ یک پورت SCSI در پشت خود داشتند که جداسازی خارجی را آسان می ساخت.

ظهور رابط های پرسرعت خارجی مانند USB و Fire Wire در اواخر دهه ،۹۰ به کاربرد درایو های خارجی در بین کاربران جانی دوباره داد.به طور اخص کاربرانی که حجم بالایی از اطلاعات را بین دو یا چند محل جا به جا می کردند از این سیستم استقبال کردند. امروزه اغلب تولید کننده گان هارد دیسک، دیسک های خود را به صورت خارجی نیز می سازند.

تکنولوژی

 

هارد درایو ها با تحت میدان قرار دادنِ یکسری مواد مغناطیسی اطلاعات را درخود ضبط می کنند. و با تشخیص مغناطیس شدگی آن ماده اطلاعات را از روی آن می خوانند. طرح کلی یک هارد دیسک تشکیل شده از یک مخروط که یک یا چند صفحه مسطح و گرد را نگه می دارد ،اطلاعات بر روی این صفحات ذخیره می شوند. این صفحه ها از یک ماده غیر مغناطیسی( اغلب شیشه یا آلومینیوم) ساخته می شوند و با یک لایه نازک از مواد مغناطیسی روکش می شوند. در درایو های قدیمی از تری اکسید آهن به عنوان ماده مغناطیسی استفاده می شد اما امروزه از آلیاژهای کبالت پایه استفاده   می کنند.

صفحات با سرعت های بالا به گردش در می آیند.اطلاعات در حین چرخش صفحات بر روی آنها نوشته می شوند.این کار توسط مکانیزمی با نامِ: هد خواندن/ نوشتن انجام می شود. این هد با فاصله بسیار کم بالای سطح مغناطیسی حرکت می کند. از این وسیله برای تشخیص و تغییر در وضعیت مغناطیس شدگیِ ماده زیر آن استفاده می شود. به ازای هر صفحه مغناطیسی بر روی مخروط ، یک هد وجود دارد که همه آنها بر روی یک بازوی مشترک سوار شده اند. همینطور که صفحات دوران   می کنند یک بازوی محرک، هد ها را (به آرامی و با حرکت شعاعی ) روی یک مسیر قوس دار، بر روی صفحات به حرکت در می آورد.با اینکار به هر هد اجازه داده می شود که تقریبا به تمام سطح صفحهء در حال دوران دسترسی پیدا کندد.

سطح مغناطیسی هر صفحه به تعداد زیادی محدوده های کوچک مغناطیسی تقسیم می شود. (اندازه این محدوده ها در حد میکرون می باشد).

 هر کدام از این محدوده ها برای رمزنگاری یک واحد باینری اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرند.در هارد درایو های امروزی ، هر یک از این محدوده های مغناطیسی از چند صد دانه مغناطیسی تشکیل شده اند. هر محدوده مغناطیسی ، یک دوقطبی مغناطیسی را تشکیل می دهد که این دو قطبی ها یک حوزه مغناطیسی متمرکز را در نزدیکی خود ایجاد می کنند.

یک هد نوشتن، با ایجاد میدان مغناطیسی قوی در نزدیکی محدوده های مغناطیسی ، آن را تحت اثر خود قرار داده مغناطیس می کند. در هارد دیسک های اولیه برای خواندن اطلاعات از همان القاء کننده ای استفاده می شد که موقع نوشتن مورد استفاده قرار گرفته بود. اما با تکنولوژی جدید هد مخصوص نوشتن و هد مخصوص خواندن از هم جدا شده اند ، با این وجود هر دوی آنها روی یک بازوی محرک قرار دارند.

اغلب هارد درایو ها دارای یک پوشش محکم و کیپ هستند که از محتویات درایو در برابر جمع شدگی ،گرد و غبار و دیگر عوامل آلودگی محافظت می کند. هد خواندن / نوشتنِ هارد درایو بالای صفحات مغناطیسی و بر روی یک بالشتک هوا که ضخامتی در حد چند نانومتر دارد حرکت می کند. بنابراین سطوح صفحات و محتویات داخلی درایو باید پاک نگه داشته شوند تا با توجه به فاصله نانومتری بین صفحات و هد ،از صدمات ناشی از اثر انگشت ، غبار، مو، ذرات دود و غیره جلوگیری شود.

 

کالبد شکافی هارد ديسک


بهترين روش شناخت نحوه عملکرد هارد ديسک کالبد شکافی آن است .شکل زير يک هارد ديسک را نشان می دهد.

 
يک پوسته ( قاب ) آلومينيومی که کنترل کننده هارد ديسک در درون آن ( يک سمت ديگر ) قرار دارد. کنترل کننده فوق مکانيزمهای خواندن ، نوشتن و موتوری که باعث چرخش صفحات هاردديسک می شود  را کنترل می نمايد. 

 در نزديکی برد کنترل کننده کانکتورهای مربوط به موتوری که باعث چرخش صفحات هارد می شود قرار دارد.


در صورتيکه روکش مربوطه را از روی درايو برداريم با وضعيتی مشابه شکل زير برخورد خواهيم کرد.

 

در تصوير فوق موارد زير مشاهده می گردد:

  • Platters ( صفحات ) اين صفحات می توانند با سرعت ۳۶۰۰ تا ۷۲۰۰ دور در دقيقه چرخش نمايند.
  • بازوئی که هد خواندن و نوشتن را نگاه داشته است . اين بازو با سرعتی معادل ۵۰ بار در ثانيه قادر به حرکت در طول هر يک از صفحات است ( حرکت شعاعی )

 

به منظور افزايش ظرفيت هارد ديسک می توان تعدادی از صفحات را استفاده کرد . شکل زير هارد ديسکی با سه صفحه و شش هد خواندن / نوشتن را نشان می دهد.

مکانيزمی که باعث حرکت بازوها بر روی  هارد ديسک می گردد ، سرعت و دقت را تضمين            می نمايد.در اين راستا از يک موتور خطی با سرعت بالا استفاده می گردد.

 

ذخيره سازی داده ها

اطلاعات بر روی سطح هر يک از صفحات هارد ديسک در مجموعه هائی با نام سکتور و شيار ذخيره می گردد. شيارها دوايرمتحدالمرکزی می باشند ( نواحی زرد) که بر روی هر يک از آنها تعداد محدودی سکتور(نواحی آبی ) با ظرفيت بين ۲۵۶ ، ۵۱۲ بايت ايجاد می گردد. سکتورهای فوق در ادامه و همزمان با آغاز فعاليت سيستم عامل در واحد های ديگر با نام ” کلاستر ” سازماندهی       می گردند. زمانيکه يک درايو تحت عملياتی با نام Low level format قرار می گيرد، شيارها و سکتورها ايجاد می گردند. درادامه و زمانيکه درايو High level format  گرديد، با توجه به نوع سيستم عامل و سياست های راهبردی مربوطه ساختارهائی نظير :  جدول اختصاص فايل ها،   جدول آدرس دهی فايل ها و…  ايجاد، تا بستر مناسب برای استقرار فايل های اطلاعاتی فراهم گردد. 

 اجزای اصلی تشکیل دهنده هارد دیسک را در شکل زیر می بینید

 

 ديسك گردان هاي سخت از پنج قسمت كلي تشكيل يافته اند :

 

  1. موتور گرداننده

۲٫هدهاي خواندن /  نوشتن

۳٫محرك بازوهاي هد خواندن و نوشتن

۴٫مدار كنترل

۵٫صفحه ديسك مغناطيسي

 

موتور گرداننده :

              صفحات ديسك ها از طريق يك محور واحد به يك موتور الكتريكي كه با  سرعت چند هزار دور در دقيقه مي چرخد، متصل شده اند. معمولاً سرعت اين موتورها در ديسك گردانهاي مختلف در اندازه هاي ۳۶۰۰ , ۴۵۰۰ , ۵۴۰۰ , ۷۲۰۰ , ۱۰۰۰ .۱۵۰۰۰ و امــروزه سرعت هاي بالاتر دور بر دقيقه( PRM )  به بازار عرضه شده اند.

هدهاي خواندن / نوشتن :

            معمولاً به ازاي هر صفحه مسطح دو عدد هد خواندن و نوشتن وجود دارد كه هدها به طور هماهنگ در راستاي سطوح صفحات در حال چرخش حركت مي كنند. اين هدها داده هاي دريافتي از سوي كنترل كننده ديسك را با مرتب كردن ذرات مغناطيسي روي سطح صفحات آن به ديسك نوشته و براي خواندن داده ها از روي سطح ديسك پولاريته ذرات مرتب شده را بررسي مي كنند. شكل ۲-۱ هدهاي خواندن و نوشتن را همراه اهرم ها و محرك آنها نمايش مي دهد.

 

محرك بازو هاي هد :

           اين محرك بازو هاي هد را در راستاي صفحات ديسك جابه جا مي كند. نحوه حركت محرك بازوها در ديسك گردانهاي سخت به صورت زاويه اي بر روي شعاع صفحه ديسك مي باشد. موقع خواندن اطلاعات بايد دو مسئله زير در نظر گرفته شوند :

اولاً : هد در چه زاويه اي حركت كند و به مكان مورد نظر برسد.

ثانياً : در كجاي صفحه ديسك قرار بگيرد و يا صفحه ديسك چقدر چرخيده شود.

كنترل كننده ديسك گردان سخت :

         براي كنترل اطلاعات در هارد ديسك و نحوه ذخيره آن بر روي صفحات ديسك و خواندن اطلاعات به حافظه RAM از يك مدار كنترلر استفاده مي شود. اين كنترلر در كامپيوتر هاي قديمي بر روي يك كارت مجزا به نام كنترلر ديسك سخت بوده كه در يكي از شكافهاي توسعه روي برد اصلي كامپيوتر نصب مي شد. در كامپيوتر هاي امروزي كنترلر فوق روي برد اصلي به صورت ON Board  طراحي و ساخته شده اند. در اين نوع سيستم ها مي توان به كمك jumper هاي مخصوص، كنترلر روي برد اصلي را غيرفعال (Disable ) نموده و از كنترلر مجزا بدين منظور استفاده نمود.

انواع كنترلر در ديسك گردان هاي سخت عبارتند از : SCSI , IDE , ESDI , ST506  اين كنترلر ها داراي تفاوت هايي در نرخ انتقال اطلاعات مي باشند كه البته سرعت گرداننده هاي ديسك سخت علاوه بر اينكه به نوع كنترلر بستگي دارد به عوامل ديگري از جمله سرعت گذرگاه در كامپيوتر نيز بستگي دارد.

 

راهنمایی برای خرید hard disk


همان طور که کامپیوتر ها پیشرفته می شوند نرم افزار ها نیز به همراه آنها پیشرفت می کنند و این پیشرفت باعث افزایش حجم مور نیاز برای نصب، اجرا و ذخیره برنامه های جدید خواهد شد ، به همین علت هارد دیسک های کوچکی که بسیاری از ما با داشتن آنها غروری داشتیم دیگر امروزه کاربردی ندارد و جای خود را به هارد دیسک هایی با حجم ۱۰۰ و ۲۰۰ و ۵۰۰ گیگابایت و یک و دو     ترا بایت داده اند ، اما همین افزایش حجم خود باعث ارائه تکنولوژی ها و قابلیت های مختلفی در هارد دیسک ها شده است که می تواند باعث گمراهی بسیاری از کاربران شود به همین علت باید در خرید هارد دیسک مناسب دقت کافی را به خرج داد تا بتوان در این میان هارد دیسکی مناسب بر اساس نیاز نکاتی که باید در خرید هارد دیسک به آن توجه کرد :

چقدر هارد دیسک کافی است؟

 

پاسخ به این سوال که چقدر هارددیسک برای کامپیوتر لازم دارید؟ به سوال دیگری برمی گردد که  با کامپیوتر چه کاری می خواهید انجام دهید؟ برنامه های مختلف، فایل هایی می سازند که اندازه های آنها متفاوت است. جدول زیر به شما کمک می کند تا ببینید برای چه برنامه هایی چه مشخصه هایی برای هارددیسک پیشنهاد می شود:

 

امروزه افزایش ظرفیت هارددیسک، افزایش قیمت زیادی را به دنبال ندارد. پس توصیه می شود تا جایی که می توانید هارددیسک پرظرفیت تری را انتخاب کنید.

با توجه به رشد چشمگیر تکنولوژی ساخت هارد دیسک، ظرفيت آنها درفواصل زمانی بين دوازده تا هيجده ماه، دو برابر می شود. بدين ترتيب، عملا” کامپيوترهای شخصی به سمت ماشين های چند رسانه ای حرکت نموده که می توانند حجم بالائی از اطلاعات شامل صوت، تصوير و گرافيک را بر روی آنها ذخيره نمود. فعلا بيشترين ظرفيت هارد ديسک قابل نصب بر روی کامپيوترهای desktop، معادل ۱۰۰۰ گيگابايت می باشد.

تولید کنندگان در صدد ارائه اینترفیس های سريال ATA بودند که نسبت به مدل های پیشین (اینترفیس های موازی ATA ) دارای سرعت به مراتب بیشتری می باشند.

 

 عملکرد تمامی هارد ديسک ها در زمان اجرای يک برنامه مشابه يکديگر بوده و استفاده از درايورهای با سرعت بالا، مزايا و امتيازات متعددی را برای کاربرانی که قصد پردازش داده هائی با حجم بالا (تصاوير و ويدئوهای ديجيتال) را دارند، بدنبال خواهد داشت.

بر اساس آزمایشات متعدد انجام شده توسط برنامه Photoshop، مشخص شده است که انجام عمليات پيچيده ای نظير: اعمال فیلترها، گردش و ویرایش تصاویر در هارد دیسک های با سرعت بالا، شصت درصد سریع تر از سیستم هائی است که دارای درایورهائی با سرعت پائین می باشند.

 

 نوع رابط هارد دیسک


در حالت کلی هارد دیسک های موجود در بازار به دو صورت IDE و SATA به فروش می رسند .


هارد دیسک های IDE : IDE از قدیمی ترین رابط های موجود در کامپیوتر و آخرین نوع این رابط UDMA6 است که در حداکثر سرعت انتقالی خود قادر به انتقال ۱۳۳ مگابایت در ثانیه است .

 


هارد دیسک های SATA


این هارد دیسک های به دو صورت SATA 1 و SATA 2 به بازار روانه شده اند ، از ویژگی های جالبی که باعث تفاوت ما بین این دو نوع هارد دیسک می شوند عبارتند از :

-انتقال بالای سرعت اطلاعات در رابط SATA 2 در مقایسه با SATA1 که در بیشترین حد این ارتباط قدر به انتقال ۳۰۰ مگابایت اطلاعات در ثانیه است .

-پشتیبانی از ویژگی Hot Change) تعویض فوری( که این امکان را به کامپیوترهای سرور و خانگی می دهد تا بدون خاموش کردن کامپیوتر بتوان هارد دیسک دستگاه را تعویض کرد.

اما چرا رابط SATA جایگزین IDE شد ؟


در حالت کلی به دلایل متعددی رابط SATA به جای IDE به بازار ارائه شد

الف) سرعت انتقال اطلاعات بالاتر نسبت به هارد دیسک IDE

 ب) امکان ارتقاع سریع به سرعت های بالاتر با درد سر کمتر مانند ارائه رابط SATA 2 که تا ۳۰۰ مگابایت اطلاعات را در ثانیه منتقل می کند .

 ج) حذف تعداد پین های اضافی برای ارتباط هارد دیسک به مادربورد که باعث نصب آسان تر هارد دیسک روی سیستم می شود .

نکته


اگر جدیدا اقدام به خرید هارد دیسک برای کامپیوتر خود کرده باشید ، خواهید دید که حتی هارد دیسک های ۸۰ گیگابایتی که در بازار به فروش می رسند از رابط SATA 2 با حداکثر انتقال اطلاعات ۳۰۰ مگابایت در ثانیه پشتیبانی می کند که این عامل می تواند باعث بروز اشکال در ارتباط ما بین هارد دیسک و مادربورد فاقد کنترلر SATA 2 شود ، اما شرکت مکستور برای حل این مشکل راه حال ساده ای ای قرار داده است بدین صورت که در هادر دیسک های جدید با کنترل SATA 2 پینی قرار داده شده است که فرد با تعویض آن می تواند از هارد دیسک SATA 2 به عنوان یک هارد دیسک SATA 1 استفاده کند و به راحتی آن را روی مادربورد SATA نصب کند ، بدون آنکه مشکل خاصی ایجاد شود .

 

 سرعت چرخش هارد دیسک

یکی از عوامل مهم در انتحاب هارد میزان چرخش آن است که می تواند باعث افزایش قابلیت های هارد دیسک شود اما معمولا سرعت چرخش بیشتر در مورد هارد دیسک های IDE صادق است زیرا این هارد دیسک های دارای دو سرعت ۵۴۰۰ و ۷۲۰۰ دور دقیقه هستند که تغییر این سرعت چرخش می تواند باعث کاهش و یا افزایش زمان دستیابی به اطلاعات و تغییر در سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات روی هارد دیسک شود ، اما در حالت کلی تقریبا تمام هارد دیسک های SATA موجود در بازار دارای سرعت چرخش ۷۲۰۰ دور در دقیقه هستند و هیچ تفاوتی مابین آنها در میزان چرخش وجود ندارد .


اما در میان استثنا هم وجود دارد به طور مثال هارد دیسک های Raptor از شرکت SeaGate با آنکه توسط رابط SATA به مادربورد متصل می شود دارای سرعت چرخش در حدود ۱۰ هزار دور در دقیقه است که می تواند کارایی در حد یک هارد دیسک SCSI داشته باشد .

 

نکته


علت افزایش کارایی هارد دیسک در صورت افزایش سرعت چرخش به دلیل دسترسی سریع تر هد هارد دیسک به اطلاعات موجود روی پلاتر است که این عامل باعث تاثیر چشمگیر روی کارایی هارد دیسک می شود .


مقدار حجم Buffer در هارد دیسک :


بعد از سرعت چرخش هارد دیسک یکی از مهمترین نکاتی که باید در خرید هارد به آن توجه کرد میزان Buffer در هارد دیسک است ، در حالت کلی Buffer به حافظه ای در هارد دیسک اطلاق می شود که هارد دیسک قادر است اطلاعات ضروری را در آن ذخیره کند و در مدت زمانی اندک آن را در خود ذخیره و یا آن را به حافظه منتقل کند پس هر چه قدر میزان این حافظه بیشتر باشد هارد دیسک قادر خواهد بود اطلاعات بیشتری را در زمان کمتر به حافظه انتقال و یا روی دیسک ثبت کند که این عامل باعث افزایش کارایی هارد دیسک به میزان چشمگیری می شود . در حالت کلی میزان بافر در هارد دیسک بسته به نوع هارد دیسک تغییر می کند که این مقدار در هارد دیسک های IDE به دو مقدار ۲ و ۸ مگابایت است اما در هارد دیسک های SATA با حجم های ۸۰ و ۱۲۰ و۰۲۰ با مقدار بافر ۸ مگابایت است و در صورت افزایش حجم تا بیش از ۲۵۰ گیگابایت ، مقدار بافر به ۱۶ مگابایت افزایش می یابد که این عامل باعث جلوگیری از کاهش کارآیی هارد دیسک در حجم های بالا می شود.

مقدار ظرفیت هارد دیسک

 

در مجموع میزان ظرفیت هارد دیسک یک گزینه ای انتخابی برای کاربران در خرید هارد دیسک محسوب می شود و قانون خاصی برای خرید یک حجم ثابت از هارد دیسک وجود ندارد اما گزینه ای که در این میان وجود دارد تعداد هارد دیسک هایی که برای ایجاد یک حجم مشخص از ظرفیت روی سیستم نصب می شود ، است . به طور مثال اگر به جای خرید یک هارد دیسک ۲۰۰ گیگابایت شما اقدام به خرید دو هارد دیسک ۸۰ و ۱۲۰ گیگابایت کنید در عمل از کارآیی بالاتری نسبت به یک هارد دیسک برخوردار خواهد بود .

 

 شاید بپرسید علت این امر چیست ؟


در حالت کلی استفاده از دو هارد دیسک این امکان را به وجود می آورد که شما حافظه مجازی سیستم عامل خود را روی هارد دیسکی که ویندوز روی آن نصب نشده است تنظیم کنید که این عامل باعث افزایش کارآیی سیستم در محیط ویندوز در هنگام پردازش های سنگین خواهد شد . همچنین از طرفی ، استفاده از دو هارد دیسک این امکان را به شما می دهد که تا در صورت استفاده از اطلاعات یک هارد دیسک و یا فعالیت با آن به راحتی به اطلاعات موجود روی هارد دیسک دیگر دست پیدا کنید که این عامل باعث افزایش کارآیی سیستم می شود و شاید بتوان گفت یکی از دلایلی که روی سیستم های حرفه ای مانند Dell ، دو یا چند هارد دیسک با حجم های مختلف نصب می شود این موضوع است.

میزان صدا و گرما هارد دیسک گزینه برای حرفه ای ها

این فاکتور به عنوان یک گزینه تخصصی در خرید هارد دیسک شناخته می شود که بسیاری از کاربران توجه ای به آن نمی کنند ، در حالت کلی یک کاربر عادی فقط به ویژگی های کلی هارد دیسک توجه می کند اما شرکت های فروشنده PC در دنیا به فاکتور های مهمی مانند میزان صدا و گرمای تولیدی توسط هارد دیسک توجه می کنند زیرا در صورت ایجاد گرمای زیاد توسط هارد دیسک ، این گرما به طور غیر مستقیم باعث کاهش کارآیی هارد دیسک می شود که در بسیاری از موارد ، علت توسط کاربر قابل تشخیص نیست . همچنین صدای تولیدی توسط هارد دیسک یکی از گزینه های مهم در انتخاب هارد برای حرفه ای ها محسوب می شود زیرا سیستم ها به علت عدم وجود فن اضافی برای خنک کردن و استفاده از سیستم های خنک کننده آبی دارای محیطی آرام هستند و پس انتخاب یک هارد دیسک مناسب با صدای کم تاثیر به سزایی در هنگام کار با این سیستم ها در هنگام نیمه شب دارید.

 

کارایی


گزینه ای نهایی ولی تاثیر گذار در خرید هارد دیسک ، توجه به میزان انتقال اطلاعاتی که در هر ثانیه روی هارد دیسک نوشته و یا خوانده می شود اطلاق می شود پس هر هارد دیسکی که از سرعت انتقال اطلاعات بالاتری برخوردار باشد در عمل از کارایی بالاتری خواهد داشت . به همین دلیل اگر تمایل به خرید هارد دیسک مناسبی دارید ابتدا اطلاعات مناسبی در مورد کارایی هارد دیسک انتخابی خود به دست آورید و بعد با مقایسه هارد دیسک دیگر اقدام به خرید آن کنید . از نکاتی که باید در مقایسه کاراِیی هارد دیسک به آن اشاره کرد عبارتند از :


حجم خواندن اطلاعات

 ۲- حجم نوشتن اطلاعات

 ۳- زمان دستیبابی به اطلاعات روی هارد دیسک

 

 

با توجه به اینکه شرکتهای اصلی تولید کننده هارد دیسک در کشور ما هیچگونه نمایندگی مستقیم ندارند.

لذا برای تهیه یک هارد دیسک با توجه به مطالب فوق می توانیم به یکی از شرکت های واسطه که گارانتی محصولات شرکتهای خارجی را به عهده دارند مراجعه کنیم و با توجه به نیاز خود نسبت به ظرفیت نوع اتصال و برند مورد نظر اقدام به خرید کنیم.

 

شرکتهای که هم اکنون در شهر شیراز مشغول به فروش و خدمات پس از فروش (گارانتی)هارد دیسک هستند عبارتند از:

ماتریکس

سپهر

آواژنگ

سازگار

هماهنگ و …

که اقدام به فروش و گارانتی مارکهای همچون:

Seagate

Maxtor

Hitachi

Samsung

Western digital

و … را دارند.

اکثر این شرکتها ، هارد دیسک های خود را به مدت یکسال گارنتی تعویض و ۳ سال گارانتی تعمیر و پشتیبانی ارائه می دهند.

که البته در هنگام استفاده از گارانتی شرایط نباید نقض شده باشند.

برای مثال:

هارد دیسک نباید ضربه ظاهری ، شکستگی و … داشته باشد.

که بر طبق تجربه شخصی شرکت آواژنگ واقع در خیابان ۳۰ متری سینما سعدی و شرکت  سپهر واقع در حدفاصل فلکه هنگ و چهارراه بنفشه از توزیع کنندگان اصلی هارد دیسک و گارنتی این محصول در شهر شیراز به شمار میروند که در موقع خرید شما از مزایایی زیر بهره مند می شوید.

  1. استفاده از گارانتی معتبر
  2. حذف رابطهای فروش
  3. خرید به مراتب ارزان تر نسبت به عوامل فروش در سطح شهر

 

 در زیر یک نمونه برگ گارانتی را از شرکت سپهر رایانه مشاهده می کنید.

 

 در زیر یک نمونه از لیست قیمت هارد دیسکها را مشاهده میکنید

 

hard disk

فرمت : ورد با قابلیت ویرایش در متن

با رعایت کامل دستورات نگارشی و استاندارد نگارش پایان نامه دانشگاهی

تعداد صفحات: ۳۰صفحه با فونت bnazanin

در بالا کل متن موجود در فایل ورد برای اطمینان از صحت خرید شما آورده شده است،برای دریافت فای اصلی به همراه تصاویر مرتبط با هر بخش از متن می توانید اقدام به خرید فایل و دریافت بلافاصله لینک دانلود نمائید:

درباره ی masoud.pourteimouri

همچنین ببینید

بروشور در مورد شغل وکالت

بروشور آماده در مورد شغل وکالت   برای دانلود نسخه ورد فایل ، از لینک …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
ارسال